Історія Коршівського ліцею Коршівської сільської ради

Дата: 10 вересня 2021 о 10:26, Оновлено 6 грудня 2021 о 12:40

Рішенням Галицького Намісництва від 21 серпня 1853 р. в низці населених пунктів Покуття, в тому числі і Коршеві, заснована тривіальна, тобто звичайна однокласна школа. Дані знаходимо  в  “Шематизмі” за 1866 рік.  В  аналогічному  довіднику  за  1887 рік  названа  дата  фактичного  заснування  парохіальної  школи  в  Коршеві – 1858 рік. Отже, однокласна парохіальна  школа  в  Коршеві  заснована  в  1858 році.

В  школах  такого  рівня  того  часу зазвичай  учителювали церковні  дяки. У  згаданому  вище  довіднику  зафіксована  дотація  учителя  Коршівської  школи  ( 138  ринських і  66 грейцарів  грішми,  пів  морга  городу, 3  морги  поля і  1  морг  сіножаті ). Це  свідчило  про  те, що  в  Коршеві  , у  крайньому  випадку з  1866 року,  працював  професійний  вчитель.  У  цьому  ж  довіднику  можна  прочитати  і  такі  дані : станом на 1866 рік  в Коршеві  проживало 118 хлопців шкільного  віку, дівчат-24,  відвідували  школу-40 хлопців  і  5  дівчат. В  школі  працював  тривіальний, тобто  звичайний,  вчитель  Віктор  Верхратський, що  мав  на  той  час  шестирічний  стаж  учительської  роботи.

В  кінці  19 ст.  в  низці  покутських  сіл, в  тому  числі  і в    Коршеві,  колишні  однокласні  школи  були  перетворені  в  чотирикласні.  Крім  школи  в  центрі села ,  за  австро-угорських  часів  і  на  початку  післявоєнних  десятиліть,  у  віддаленому  присілку  Царині  працював її  філіал – однокласна школа.

Програма  навчання  в  австрійській народній  школі  передбачала  вивчення  таких  предметів:  релігії,  читання,  руської (української)  мови,  польської  мови,  німецької  мови,  рахунків  у  поєднанні  з  наукою  про  геометричні  фігури,  відомостей  з  історії і  природи  а  також  рисунків  і  співів. Крім  того,  виділявся  час  для  заняття  ручними  роботами . Успіхи  учнів  оцінювалися  в  чотирьох  номінаціях  за  п’ятибальною  шкалою в  кожній.

Приміщення  першої  школи  не збереглося.  Перед  Першою  світовою  війною  за  активної  участі  сільської  громади  було  споруджено  новий  цегляний  двоповерховий  шкільний  будинок.  Дане  приміщення  використовується  і  сьогодні.

На початку ХХ ст. директором школи був Семен Арсенич, а вчителем – Василь Рудий.

У  двадцятих  роках  20 ст.  Коршівська  школа  з  чотирикласної  виросла  до  семикласної.  Директором  школи  в згаданий  період  був Дмитро  Горбачевський.

У  міжвоєнні  роки  школа  зазнала  обмеження  української  мови  на  користь  польської. В цей час вчителювала шанована всіма Марія Гордійчук,  яка в сорокових роках репресована радянською владою.

Довідник “Шематизму “  за  1938 р.  інформує  про  те,  що  в  Коршеві  функціонує  семикласна  утраквістична  школа,  в  якій  працює  шість  учителів  та  однокласний   її  філіал  на  Царині.

Програма утраквістичної загальної школи  передбачала  вивчення  релігії,  польської мови,  історії,  географії,  науки про природу,  арифметики з геометрією,  рисування і співів. Відводився  час для практичних занять і  тілесних  вправ.  Тривалість навчального року – 10 місяців, з вересня до червня включно.

В  1939-1941 рр. в Коршеві  працювала  семирічна школа, в якій  учителем працював Василь Ніньовський , згодом відомий вчений в галузі україністики та музикознавства.

У повоєнні  роки  відбулося  поступове  переростання  Коршівської  школи  з  неповної  середньої (семирічки)  до  повної  середньої (десятирічки).

В 1944 році школа стає семирічною, очолює її Вербецький Василь  Васильович, а 1947 року – середньою. В 1948 році відбувся перший випуск середньої школи у складі 13 учнів, серед яких – майбутній директор школи Романюк С.В., кандидат геолого-мінералогічних наук Досин Г.Д.

В 1985 році силами колгоспу «Зоря комунізму» ( голова правління -Жигалюк І.М.) в Коршеві збудовано новий трьохповерховий корпус школи, який діє і до нині.

Адреса: 78240, Івано-Франківська обл., Коломийський р-н, село Коршів, вул.Незалежності, б.2А

E-mail: korshiv@ukr.net

Коментарі:
Залишати коментарі можуть тільки авторизовані відвідувачі.